Utdatert nettleser Det ser ut som du bruker en gammel nettleser. Faktafyk.no krever IE 8 og nyere versjoner av Internet Explorer. Last ned nyere nettleser her

Krypto 5: Dypfryst

2022 27 anmeldelser

Av Hans Jørgen Sandnes     Ophelia og Bernard får besøk av Dalis som tar dem med på tokt til Arktis. De må finne sjømonstre og redde dem før de blir oppdaget av resten av verden. Men akvariesjefen oppdager planen Vis hele forlagsteksten

Last ned undervisningsopplegg

27 kommentarer på “Krypto 5: Dypfryst

  1. Ole

    Jeg har nettopp lest Krypto og den var ganske god, men kunne vært bedre, etter min mening. Handlingen var ganske treig, og det tok lang tid før selve handlingen kom i gang. Den var til tider ganske spennende, men for det meste snakking og dialog.

    Den handler om at krypto-organisasjonen må få sjømonstrene tilbake til trygge farvann, hvis ikke kan sjømonstrene bli oppdaget. Krypto trenger Ophelias hjelp. Det blir en iskald tur. Et nytt sjømonster dukker opp. Og Ophelia finner også ting fra sin familie og fortid.

    Jeg gir boka en 3er.

    Ole 6A

  2. ola

    boken handlet om en jente som heter Ophelia som liker havet og dyrene som bor der.
    jeg syntes det var fine tegninger men litt lite skrift jeg gir den en solid 5/6

  3. Sofie

    KRYPTO
    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    Forla:g 2022 Gyldendal norsk
    Illustratør: Hans Jørgen Sandnes.
    Sidetall 125

    Alarmen har godt i krypto vist ikke krypto-organisasjonen får sjømonsteret tilbake i trygt farvann, er kjangsen stor for at mange monstre kan bli oppdaget.
    Jeg synset at boken var grei, men at det ikke skjedde så mye. Men det jeg likte med boken var at det var mange bilder og mindre tekst så jeg tenker at boken skal få terningkast fem.

  4. Jenter 6. trinn

    Vi har nettopp lest boka Krypto. Vi syntes boka var veldig spennende.

    Boka handler om enn jente som heter Ophelia. Ophelia har en mor, ikke en far fordi han er død, tror de. Organisasjonen Krypto trenger hjelpen hennes. Sjømonsteralarmen har gått i Arktis. Ophelia blir med Bernard og Dalis til Arktis for å lete etter sjømonsteret. Når de kommer til Arktis sprekker isen opp, de blir skilt. Hun finner ett forlatt hus på isen hun vet ikke hvem som eier det.

    Boka er veldig spennende, men den var litt kort og det skjedde ikke så mye. Så vi gir den terningkast 4er. Vi tenker at boka passer for 7- 12 år.

    Maja og Silje Mathea

  5. Jacob

    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    Antall sider: 125

    Krypto dypfryst er den femte krypto boken

    Jeg har lest Krypto dypfryst og den var grei, men den er kanskje ment for litt mindre barn. Den handlet om en liten jente som heter Ophelia. Hun pleier å finne monstre. Det er også noen onde folk som snakker engelsk. Og vil fange monstre. Ophelia leter etter et monster og et slags kompass. Først begynner de på en stor båt helt til de kom til Antarktisk helt til hun kom vekk fra de voksne.

    Hva jeg likte med krypto

    Jeg likte krypto fordi:

    Tegneserier og bildene hadde en litt annen stil. Det var passe mange sider og nok tekst på hver side

    Terningkast: 3

    Laget av Jacob

  6. MEMoller

    Den var litt bra men jeg ville ikke ha den med til neste år jeg gir den en 2/6

  7. fortinite kid

    denne boka er bra jeg hir den 10 av 10

  8. Maria

    Tittel: Krypto
    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    Forlag: Gylden dalen
    Utgivelse: 2022
    Sider: 125

    I boka møter vi Ophelia. Handlingene foregår i arktisk. Det fore går på vinteren.
    Det hele starter med at Ophelia var med på saltvik akvarium på i choke å så kom Dalis å spurte om Ophelia ville være med på tur til arktisk å Ophelia svarte ja. Dem skule sove der i hvert sitt telt og det skjede en dramatisk natt.

    Jeg synes boka var spennende fordi jeg elsker tegneserier bøker. Jeg anbefaler barn som liker tegneserier eller bøker med bilde burde like denne boka.

  9. Lena

    Tittel: Krypto
    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    År Oslo 2022
    125 sider

    I boka møter vi Ophelia som er en modig jente.
    Handlingen foregår i Arktis. Det hele starter med at Det handler om at alarmen går og hvis ikke Ophelia får sjømonsteret til trygge farvann er sjansen stor at mange flere sjømonstre blir oppdaget.

    Jeg synes boka var spennende og gøy. Det var spennende når øye
    stakk ut av isen og når reven drakk vann. Jeg tror den hadde
    vært enda gøyere hvis jeg hadde lest bøkene før denne, ettersom dette er bok 5 i serien.
    Jeg gir den likevel 9,5 av 10.

  10. lilly

    jeg likte denne boken og den var veldig kort men jeg likte den og det er tegneserie.

  11. 3 jenter, 6. trinn

    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes.
    Originalens tittel: Krypto ned i dypet.
    Forlag, utgitt år: Gyldendal, utgitt 2022
    Sidetall: 128.s

    Vi har nettopp lest boken krypto dypfryst som er den femte boken i serien. Det var en veldig spennende bok! Det er veldig bra innhold i boka som man kan leve seg godt inn i. Det er en gøy og original bok som man må tenke litt til å forstå helt hva som skjer. Skriften er fin å lese med mange bilder.

    Krypto er navnet på en slags klan som passer på sjømonstre. Den handler om en jente som heter Ophelia som er en modig, nysgjerrig og snill jente, hun er med i en gruppe som heter krypto. Gruppen passer på at sjømonstre er trygge og at mennesker ikke jakter på dem eller utrydder dem. Dem er med i forskjellige oppdrag i hver bok med nye sjømonstre. Man trenger ikke å lese de andre bøkene for å skjønne hva som skjer, men det er lurt å lese den første, fordi da forstår du mer om hvordan hun ble en del av krypto og om familien.

    Boken er veldig lett å lese så derfor anbefaler vi den for tredje eller fjerde og oppover, og hvis noen har lest Nordlys eller noe lignende så vil vi anbefale den får deg. Den en kort og fin å lese så hvis man liker en bok med lite skrift og bilder er boka perfekt for deg! Boken blir bare mer og mer spennende og man får leselyst! Det starter med en rolig start og så ut på en spennende ekspedisjon, med en spennende slutt.

    En av grunnene til at vi liker boka er fordi forfatteren skriver veldig bra og at det er en spennende slutt og bra innhold. Vi anbefaler denne for 3. klasse og oppover. Vi gir den terningkast 4 siden den er spennende, får leselyst, forståelige bilder og lett å leve seg inn i. Vi synes den kunne vært litt lenger og litt mer variasjon fra bok til bok, men alt i alt en veldig fin og spennende nok. Terningkast fire.

    3 jenter, 6 trinn.

  12. tacobolle

    Jeg likte den fordi den handlet om å være ute og hvorfor man skal ta vare på isen på nordpolen. Den var bra skrevet og fikk vite veldig mye om det som skjedde. Jeg gir den en 6 i terningkast.

  13. Sira

    Tittel: Krypto
    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    Sidetall: 125
    Det handler om Ophelia som er med i en gjeng som heter Krypto,
    en dag må de ut i Arktis og lete etter noe.
    Handlingen foregår på isen og i Arktisk.
    Jeg synes boka er bra og spennende passer til de som liker tegneserier.
    Terningkast:65

  14. Leah

    Krypto
    boka handler om det var en jente som het Ophelia hun er på isen sammen Bernard de sen en liten bår der sitter det en dame da hun kommer på land ser de at det er Dalis de må finne et skjømomster sør non andre finer det.
    jeg gir boka terningkast 6.
    jeg syntest alle burde lese den den er let å lese og den er bra

  15. Mia

    Krypto
    Tittel: krypto
    Forfatter: Hans Jørgen Sandnes
    Gyldendal 2022
    Sidetall: 125

    Denne boka handler om Ophelia som er med i nokke som heter Krypto. Ophelia finner en krypto hytte ute i arktisk. Der er det et sjømoste som sitter fast og Ophelia vet ikke hvorfor.
    Handlingen foregår på isen og i Arktisk.

    Jeg synes boka var bra fordi den var gøy og spennende. Jeg vil anbefale boka for dem som liker tegneserier og sjødyr. Jeg vil anbefale for barn 8-11 år. Jeg gir boka terningkast 6/6

  16. Victoria5C

    KRYPTO
    Tittel: krypto
    Forfatter Hands Jørgen Sandnes
    Sidetall: 125
    Gyldendal
    År Oslo 2022

    Denne boken handle om en jente som heter Ophelia. Hun fikk en dag et oppdrag med å finne sjømonsteret og redde dem før de blir oppdaget av resten av verden.

    Jeg synes boken var spennende og fikk meg til å lese mer og mer. Jeg vil anbefale denne boken fordi denne boken er en av de mest gøyeste bøkene jeg har lest . Dette er bok 5 av Krypto, Så jeg synes boken passer for de som liker spenning og sjømonster. Jeg gir boken 5/6

  17. MEMoller

    Jeg synes den var bra fordi det var en spennende og det var mange bilder. Jeg anbefaler den og jeg synes den burde være med.

  18. MB

    Jeg likte boken fordi det var fine tegninger og en spennende historie, men det som ikke er så bra er at hvis du ikke har lest de andre bøkene i serien forstår du ikke alt. Så jeg synes ikke den burde være med i årets bokslukerprisen.

  19. DenBilligeSauen

    den var spennende og bra men kunne vært lenger.

  20. liljepa

    den var sånn passe

  21. kasper

    den var sånn passe

  22. Cobra 🐍🐍

    Krypto
    Hans Jørgen Sandnes
    Det er mange kule bilder
    Gylden 2022
    125 sider

    Det er ingen hovedperson i boka
    Alarmen har gått i Arktis krypto trenger Opheias hjelp til å redde monstre det var et problem med isen knak og det var dypt og voksene måte gå til båten og hente en stige men barna ville ikke vente der så hun gikk og hun fant et små hus og da brente huse

  23. Jonas

    Boka var bra fordi den var spennende, men den var dårlig fordi man fikk ikke vite hva som skjedde med Ophelia. Jeg gir den 4 terning kast.

  24. Tank Fish

    boken handler om opheia som har en superkraft som får henne til og temme monstre.
    dette er bok fem.
    opheia og vennene drar til Antarktis fordi det er et monster der.
    jeg ville si at det er en ganske bra bok

    terningkast 5/6

  25. DEN GLADE ULV

    Krypto
    Hans jørgen sandres er forfatter og illustratør
    Gyldendal 2022

    Hovedpersonen heter Ophelia og hun er med noen forskere til Sørpolen for å se på undervannsmonstere men hun møter en sprekk som deler seg mellom hun og forskerne men hun må finne tilbake til forskerne å si hva hun har funnet.

    Jeg synes boken er bra fordi den er spennende og fantasifull
    Jeg vil anbefale boka fordi den er en tegneserie og jeg liker tegneserier

    Jeg synes den passer til 8-12 år fordi den er spennende på en mystisk måte

  26. magoz

    Hoved personen er hen jente som hetter Ophelia hun har en spesiel evne hun kan en sang som kan temme monstre og i denne boken så drar hun til et veldig kalt sted der hun finer et monster og hun finer også noen hint til sin far. jeg likte denne boka fordi den er tegneserie og den er spennende. jeg gjir den terning kast 5.

  27. Jenny

    Jeg har lest alle bøkene av krypto unntatt denne, sp jeg har veldig lyst og ha den med neste år

Om Bokslukerprisen

Kontaktinfo

Prosjektleder og redaktør:
Christian Didrik Goveia Jacobsen
christian@stiftelsenlese.no

Besøks – og postadresse:
Stiftelsen LESE
Torggata 5
0181 Oslo

 

kontakt@stiftelsenlese.no
941 29 000

Personvernerklæring

Om Bokslukerprisen

Bokslukerprisen er en gratis og nasjonal leselystpris for mellomtrinnet.

Bokslukerprisen er en antologi med utdrag fra 10 gode barnebøker fra det siste året.

Bokslukerprisen er et leselysttiltak for 4 000 klasser og 120 000 elever.

Bokslukerprisen er en pris der elever på 5., 6. og 7. trinn bestemmer hvem som vinner.

Bokslukerprisen deles ut neste gang 23. april 2026, i Oslo.

Bokslukerprisen ble arrangert første gang skoleåret 2014/2015 og delt ut første gang i april 2015.

Bokslukerprisen arrangeres av Stiftelsen lese.

Til toppen