Utdatert nettleser Det ser ut som du bruker en gammel nettleser. Faktafyk.no krever IE 8 og nyere versjoner av Internet Explorer. Last ned nyere nettleser her

Udyr 2 – Ingen steder å gjemme seg

2025 26 anmeldelser

Av Ingvild Bjerkeland Cappelen Damm 2025   I Udyr fulgte vi Abdi og Alva gjennom skogen og ut til kysten med udyrene i hælene. Det siste vi så til dem, var at de fikk være med i en liten gummibåt Vis hele forlagsteksten

Last ned undervisningsopplegg

LUKE!

LUKE!

Skrevet 12. mars 2026 av LUKE!

UDYR ‘ingen steder å gjemme seg’
handler om Alva og Abdi som prøver å komme seg til Shetland for å flykte fra udyr som har tatt over Norge. mammaen til alva og abdi er død og de prøver å komme seg til faren sin
fordi de tror at det er trygt der, men udyrene kommer.

Denne boka er spennende og voldsom
men siden den er den andre i en serie så starter det med litt liten beskrivelse
Boka slutter ganske brått.

jeg anbefaler denne boka for noen som liker spennende bøker

jeg gir det terningkast 6


Alva

Alva

Skrevet 12. mars 2026 av Alva

Udyr
Udyr handler om to barn, Abdi(13) og Alva(6) som er på flukt til Shetland fra Norge fordi udyrene har angrepet Norge. Moren til Abdi og Alva døde under angrepet, men barna klarte å flykte. De er på vei til Shetland fordi faren jobber på fugleobservasjon der. Men når de kom til Shetland ble de plassert i en flyktningleir fordi grensene til Storbritannia ble stengt før de kom dit. Men etter hvert ble flyktningsleiren angrepet av udyr, så Abdi og Alva flyktet til Lerwick, som er den største byen i Shetland.

Jeg synes boka var ganske spennende og interessant fordi det aldri sluttet å skje ting og det liker jeg. Boka kom rett inn i handling med at de kom til en båt også kom en redningsbåt og hentet dem. Jeg synes Abdi og Alva er stein tuff siden de flyktet helt på egen hånd til Shetland. Jeg likte ikke soldatene som var på flyktningsleiren fordi de var veldig selv opptatt.

Jeg gir boka et terningkast 4. Jeg anbefaler den til barn/ungdom fra 11-13


Mille

Mille

Skrevet 9. mars 2026 av Mille

Udyr
Forfatter: Ingvild Bjerkeland

Abdi og Alva er på flukt. Det har dukket opp
monstre i Norge og Sverige. Monsterne har
blitt kalt udyr, for de vet ikke hva de er, eller
hvor de kommer fra. Alva og Abdi er på en
ferge til Shetland, hvor det ikke er noen udyr.
For udyrene kan vel ikke svømme, ikke sant?

Fergen ble stoppet av briterne, fordi grensen
hadde blitt stengt. De lurte seg inn, men ble
fengslet i en flyktningsleir. Det er soldater
over alt, så de er trygge.
En dag skjer det noe uventet.

Anmeldelse
Dette er oppfølgeren av den kjente ungdoms-
boken Udyr. Hovedpersonen forteller seg som Abdi, men Alva er også en stor rolle i boken. Det jeg likte
med boken var at forfatteren bygde opp stemningen,
og at ting skjedde så brått. Noe som
kunne vært bedre, var om man hadde snakket
mer om udyrene, eller om skadene kunne
vært litt mer detaljert. Jeg syntes boken
også var dystopisk. Boken passer for barn fra ti år til ungdomsskolealderen siden den ikke har bilder og har mye og liten tekst. Derfor passer den for barn fra ti år til ungdomsskolealder.
Jeg har lest bedre bøker.

Terningkast 5!


melisbaken

melisbaken

Skrevet 9. mars 2026 av melisbaken

UDYR
INGEN STEDER Å GJEMME SEG!!!!!!!!
Anmeldelse av UDYR
Sidetall: 119
Forfatter Ingvild bjerkeland
Utdrag fra boken

Inne i skogene, på knausene og svabergene venter de.
Udyrene.
De hveste gjennom halvåpne kjefter fulle av spiker tynne tenner. De angrep med lynraske bevegelser og sylskarpe klør. De løp med lange steg opp på de høyeste toppene og speider etter mennesker de kunne drepe. De var smarte og tok i bruk våpen de fant.
De kunne hugge seg gjennom stengte dører med en øks eller banke på for å lure oss til å åpne.
Jeg synes dette var en klar grøsser bok. Det er fordi den var veldig skummel så skummel at jeg hadde mareritt!!!!!!!!!!

MIN VURDERING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeg synes denne boken var veldig spennende! Men jeg kunne ønske at det var bilder i boken!!!!!!!
Jeg kunne også ønske at det ikke var så mye slåssing!!!
Ellers synes jeg boken var skikkelig spennende!!!
Jeg likte at det virket veldig ekte og at det handlet om dyr, men er UDYR et dyr???????????
Denne boken var veldig vanskelig å lese fordi det var mange vanskelige ord.
Jeg synes barn over 9 år burde lese denne boken fordi den er litt skummel.
Denne boken burde absolutt være en super finalist fordi den er skummel å den er VELDIG spennende.
Jeg gir denne boken terningkast 5 fordi det ikke var bilder i boken men den var veldig bra vennlig hilsen Melissa 😃


Kristian

Kristian

Skrevet 5. mars 2026 av Kristian

Udyr 2

Sider:119
Forfatter: Ingvild Bjerkeland
Forlag: Cappelen Damm

Boka handler om to barn som heter Abdi og Alva, som er helt alene på en flukt fra UDYR.

De to er på en flukt i en gummibåt som er på vei fra Norge som er bombardert av udyr. De er på jakt etter faren sin fordi moren er ble drept av udyr. På veien kom det en større båt som plukket opp flykninger og der treffer de Ivar og barnebarna hans. Når de kommer frem til flyktningeleiren er det mange telt. Men, plutselig kom udyrene dit. Da rømmer de. De går i flere dager. Finner de faren sin eller ikke?

Jeg synes boka er en grøsser. Jeg synes boka var spennende fordi det skjedde noe hele tiden. Det var litt dumt at de beskrev veldig mye annet enn udyrene.

Boka var vanskelig å lese. Det var ikke bilder i boka. Derfor var det enda vanskeligere å vite hvordan udyrene så ut. Boka passer for 9 til 13 år og de som liker grøs og spenning.

Boka har mye spenning, det var bra. Det er dumt at udyrene ikke ble beskrevet så mye. Terningkast: 5. Boka var spenene, men jeg synes boka ikke burde være superfinalist.

Hilsen Kristian 😁

Vis flere anmeldelser

Til toppen