Bøkene i Bokslukerantologien 2026/27

Illustrasjon: Kjersti Lofthaug.

De ti nominerte bøkene i Bokslukerprisen 2026/27 er nå klare. 120 000 elever på mellomtrinnet skal i høst lese, og lytte til utdrag fra bøkene og deretter stemme fram sine fem superfinalister.

 

PÅMELDING HER
Frist 26.juni, eller så lenge vi har på lager.

De nominerte er:

Mamma på dass av Anders Totland, Vigmostad&Bjørke 2025
Udyr 2: Ingen steder å gjemme seg av Ingvild Bjerkeland, Cappelen Damm 2025
Den blå krystallen 1: Havfolketav Nina Borge, Gyldendal 2025
Starlet av Anne Gunn Halvorsen og Randi Fuglehaug, Aschehoug 2025
Slåssfjell 1: Infernum av Kristian Mehlum Lie, illustrert av Jonny Andvik, Lønn Forlag 2025
Anisas magiske medaljong av Mulki Mukhtar Mohamud Osoble, Vigmostad&Bjørke 2026
Stella står i det av Helene Guåker, illustrert av Oda Valle, Samlaget 2025
Minnetyven av Stian Hafstad, Aschehoug 2025
Skyggene i skolegårdenav A.Audhild Solberg, Aschehoug 2025
Blodøks – Sagaen om Gunnhild Kongemor av Aleksander Kirkwood Brown og Andreas K. Iversen, Cappelen Damm 2026

 

– I samarbeid med leseklassene har vi i år endt opp med ti utrolig gode titler som vi tror og håper vil engasjere unge lesere på mellomtrinnet i hele landet. Leseklassene, med omtrent 450 elever til sammen har stått på, lest og vurdert bøkene fra langlista, og dermed bidrag med uvurderlig hjelp i løpet av vinteren og våren.

I antologien finner vi spenning, drama, humor, grøss, historie, gaming og aktuell tematikk. Vi har med en tegneserie og godt illustrerte bøker. Her vil de fleste finne noe de liker, og forhåpentligvis vil enda flere oppdage noe de ikke visste at de likte, sier prosjektansvarlig for Bokslukerprisen i Stiftelsen lese, Christian Goveia Jacobsen. Alle utdragene vil også finnes som lydfiler på nettsiden. Her samarbeider vi tett med Tibi, legger han til.

Leseklassene er:

6B Mjøndalen skole, Drammen
7.trinn Åssiden skole, Drammen
6.trinn Nærsnes skole, Asker
5.trinn Kampen skole, Oslo
6.trinn Kjølberg skole, Fredrikstad
6B Grünerløkka skole, Oslo
7.trinn Kjøllefjord skole, Lebesby
5.trinn Bestum skole, Oslo
4./5.trinn Koppang skole, Stor-Elvdal
5.trinn Nordli skole, Nordre Toten
7.trinn Singsaker skole, Trondheim
6.trinn Halmstad skole, Moss

Årets omslag:

Vi samarbeider med illustratører for omslagene på antologiene våre, og årets illustratør er Kjersti Lofthaug.

Det er gøy og overraskende å få lage årets Boksluker-illustrasjon! sier Kjersti.

Årets omslag til Bokslukerprisens antologi. Illustrasjon av Kjersti Lofthaug.

Ideen fikk jeg ganske raskt, da jeg allerede liker å tegne folk som leser. De lesende sitter ofte rolig, og jeg fantaserer og lurer på hvilken verden de befinner seg i. Å lese er å være i en boble. Bøker kan skape alle slags følelser og stemninger. I bobla er det kun deg og boka. Så er jo Bokslukerprisen en slags konkurranse og elever deler ut stjerner, sier illustratøren.

Kontakt:
Christian Goveia Jacobsen
Prosjektansvarlig for Bokslukerprisen i Stiftelsen Lese
Tlf.: 913 71 393
Epost: christian@stiftelsenlese.no
www.bokslukerprisen.no
www.stiftelsenlese.no

 

 

Om Bokslukerprisen

Bokslukerprisen er en nasjonal leselystpris på mellomtrinnet i regi av Stiftelsen lese. Prisen har til hensikt å fremme lesing og leselyst, og å løfte frem norsk litteratur som utgis for aldersgruppen 10-12 år. Det er elevene selv som avgjør hvilke bøker som går til superfinalen, og det er juryklassene som avgjør hvilken bok som vinner Bokslukerprisen.

Om Stiftelsen lese

Stiftelsen LESE er en ideell organisasjon som gjennom inkludering, engasjement og nysgjerrighet skaper leseglede og bygger lesekultur. LESE har leselysttiltak for hele livsløpet, litteraturpriser, tilbyr støtte til bokutvikling av universelt utformet litteratur og litteratur for de som leser i motvind. Årlig når tiltakene ut til over en halv million barn og unge gjennom skolesystemet.

Stiftelsen LESE ble i 2025 startet av Foreningen !les og Leser søker bok. De to foreningene slo seg sammen og har til sammen 50 års erfaring med leselysttiltak og tilrettelagt litteratur.