Månedens anmelder september 25

Kjekt og stas med god anmelder. Foto: Nils Glomsaker.
I september raste det inn tusenvis av anmeldelser av utdragene i Bokslukerantologien 25/26. Den anmeldelsen vi likte aller best kom fra Kerstin på Vaulen skole i Stavanger, og handlet om utdraget fra Iben Akerlies Nils non grata.
Vi stilte den stolte anmelderen noen spørsmål:
HVORDAN ER DET Å VÆRE MÅNEDENS ANMELDER FOR SEPTEMBER?
-Jeg er veldig stolt og fortsatt veldig overrasket over å ha blitt månedens anmelder.
Jeg synes det var kjekt og stas at akkurat min anmeldelse vant denne måneden av så mange barn som sender inn.
HAR DU NOEN TIPS TIL ANDRE SOM VIL SKRIVE GODE ANMELDELSER?
-Mine tips er å ta den tiden du trenger og ikke bli ferdig fortest mulig. Bruk malen på bokslukerprisen.no den er veldig grundig og får meg til å komme på mange ideer. Husk og at anmeldelsen din trenger ikke og være perfekt.
GI OSS DIN TOPP 3 BØKER EVER.
-Mine topp 3 bøker/serier:
1 Harry Potter serien fordi jeg liker godt litt fantasy, krim og mye spenning. De som ikke har lest den burde gjøre det.
2. Jeg liker også veldig godt Kristina Ohlsson sine bøker. Av dem har jeg ingen personlig favoritt men liker godt:
Ildhjulet, Mumiens gåte, Varulvens hemmelighet og Zombiefeber.
3. Den siste favorittboken/serien er serien Animox, det er en engelsk serie, men jeg leser den på svensk siden jeg er halvt svensk men jeg vet ikke om den finnes på norsk, men hvis den gjør det så burde du lese den.
Nils non grata
Forfatter: Iben Akerlie
Forlag: Aschehoug
Nils skal begynne på sin åttende barneskole. Han og moren har nettopp flyttet. Nils skal fortelle om seg selv og historiene blir litt vel kreative. Jeg mener denne boken er sakprosa for at det som skjer i boken kan være sant. For eksempel at han skal starte på sin åttende skole. Boken er skrevet på bokmål og det synes jeg er lett å lese. Jeg synes og at handlingen er lett å leve seg inn i fordi teksten er skrevet på en måte som gjør det lett å forstå innholdet. Boken starter med en fin start, den starter litt rolig og så bygger den seg mer og mer opp jo lenger du kommer inn i boken, det gjør den mer spennende.
Jeg blir ganske overrasket over at Nils har byttet skole 8 ganger.
Jeg blir ganske overrasket over at Nils har byttet skole 8 ganger.
Jeg synes Nils er en kul person siden han tørr og stå foran nye klasser og snakke om seg selv, selv om han aldri har sett dem. Men jeg synes det er dumt at han lyver foran den nye klassen sin om Amasonas siden det kan få mange konsekvenser om noen finner ut sannheten.
Men, selv om det er dumt å lyve så synes jeg at det blir mye mer spennende når han lyver og om noen vil finne ut av sannheten. Jeg synes Bruno er litt kjedelig, jeg tror at han kommer til å prøve å finne ut av hemmeligheten.
Jeg liker at boken tar opp emnet om å lyve siden jeg tror at noen kommer til å finne ut av at han har lyver i boken og at det kan man lære av at man ikke skal lyve.
Dette utdraget sin slutt synes jeg burde slutte med en bedre cliffhanger. Slutten får meg ikke til å få lyst til å lese mer av boken.
Jeg synes ikke at teksten var vanskelig å legge fra seg fordi at det ikke skjedde så mye, men boken var fortsatt bra, men når han lyver da vil jeg lese mer for å se hva som skjer. Det beste med teksten synes jeg er at han lyver siden det gjør at boken blir ganske troverdig og det gjør at man kan leve seg litt mer inn i boken og kanskje lage bilder i hodet.
Jeg synes at andre bør lese den, men jeg synes at den var litt kjedelig fordi det ikke skjedde så mye i starten, men den var en koselig bok og jeg kan gjerne lese den igjen.
Jeg gir derfor boka terningkast 4/6 og synes ikke denne boken burde bli en superfinalist, jeg tror at det finnes andre bøker i bokslukerprisen som er bedre.
Vi i LESE gratulerer! Bokpremie er på vei i posten.