Av Line Nagell Ylvisåker Vesle Foxi blir sett på prøve. Sommaren for tolv år sidan vart polarhunden Foxi fødd på Svalbard. Hunden var liten og svak og åt dårleg. Eigaren, den ivrige hundekøyraren Tommy Jordbrudal, tenkte at han Vis hele forlagsteksten
Av Line Nagell Ylvisåker
Vesle Foxi blir sett på prøve.
Sommaren for tolv år sidan vart polarhunden Foxi fødd på Svalbard. Hunden var liten og svak og åt dårleg. Eigaren, den ivrige hundekøyraren Tommy Jordbrudal, tenkte at han ikkje kunne bruke henne som sledehund. Han ville kvitte seg med Foxi, men ingen ville ha henne.
Då Foxi var fire år, skulle Tommy delta i verdas tøffaste og lengste hundeløp, Iditarod. Tommy var ekstremt uheldig. Før start vart heile tre av hundane som kunne leie hundespannet, sette ut av spel. Tommy hadde ikkje noko val. Vesle Foxi måtte trå til. Å sette Foxi fremst i hundespannet, utan at ho hadde trena på det, var galskap. Korleis skulle det gå? Tommy var livredd på startstreken. Foxi skulle finne vegen gjennom snøstorm og over høge fjellpass. Underleg nok likte Foxi seg betre di meir krevjande løypa vart. Foxi synte seg å vere den klokaste, modigaste og beste hunden Tommy nokon gong hadde hatt.
Dette er ei forteljing om Foxi, men også om hundekøyring, sledehundar, Iditarod og det heilt spesielle forholdet mellom hund og menneske.
Jacob
Skrevet 11. april 2023 av Jacob
Jeg har lest Foxi sledehunden ingen ville ha. Den var litt spennende og gøy, men den var på nynorsk og jeg kan egentlig ikke lese nynorsk, men jeg har kommet litt langt.
Den handler om en hund som heter Foxi som skal være i et veldig langt løp i Alaska. Foxi skulle egentlig ikke være med, men så ble han med like vel. Han og alle de andre hundene måtte trene og løpe og ikke bli syke.
Det er en veldig bra bok og jeg ville anbefalt den.
Og den passer til barn i alle aldere.
Jacob
Jens
Skrevet 11. april 2023 av Jens
Foxi er en koselig bok som handler om hundesledefører Tommy og hundene hans som lader opp til det store løpet finnmarksløpet. Finnmarksløpet er 570 kilometerlangt og han må finne de mest utholdende hundene. 16 sterke huskyer er klare til løpet men så blir en av lederhundene skadet og hvem skal steppe inn. Det blir den litt svake, men kloke hunden Foxi som har slitt igjennom barndommen og nå får hun prøve seg i ett av de største hundeløpene i verden. Hvordan det går må du lese Foxi for og finne ut.
Ting jeg likte med boken:
-At det var ekte bilder og ikke tegninger
-Den handlet om hunder
– Koselig bok
Ting jeg ikke likte med boken:
– Kjedelig
– Lite tekst
– Få sider
– Lite spennende
– Mye bilder
Terningkast 3
Jeg anbefaler denne boken til alle unntatt 1 og 2 åringer.
Made by Jens
hannah
Skrevet 30. mars 2023 av hannah
Boken handler mest om en hund som heter Foxi. Hun var den minste valen i kullet sitt så hundeeieren Thomas hadde lyst og selge henne fordi han ikke trodde hun kunne dra hundesleden. Men han fikk ikke selge henne så når de skulle ta det lange, vanskelige sledeløpet idarot så måtte han sette Foxi framerst som lederhunden. Det fikk hun til veldig bra så når de ble ferdig med løpet kom de inn som nr 44. Etter det ville alle kjøpe Foxi.
Jeg likte denne boka veldig mye. Den var spennende og jeg lærte mange nye ting.
Det eneste jeg synes var litt dumt var at det var nynorsk, men det gikk bra og lese det.
Jeg gir denne terningkast 6/6. Denne synes jeg skal absolutt være med😀
🇧🇮Aline🇧🇮
Skrevet 28. mars 2023 av 🇧🇮Aline🇧🇮
Fobi er en polar hund som bor i Svalbard, Foxi var veldig svak og liten når henne var en valp når henne skulle ha vert litt Støre. Boka var veldig bra og okay. Terning kast 4 av 6🎲
bob the bobber
Skrevet 21. mars 2023 av bob the bobber
bob thw bobber likte ikke denne boka den var ikke sån til min likning eller noe sånt
Vis flere anmeldelser
Emirhan
Skrevet 17. mars 2023 av Emirhan
Boka handler en sledehund som heter Foxi. Jeg liker hunden og at det går bra med den til slutt. Jeg syntes boka er spennende. Jeg liker historien og jeg synes det er interessant å lære om hundekjøring. Jeg gir boka terningkast 4 av 6. Jeg anbefaler boka til de som liker gode fortellinger om dyr og spennende naturopplevelser.